Hatay Büyükşehir TV
Reklam

BAŞKAN SAVAŞ ÇÖZÜM ÇAĞRISINI YİNELEDİ

BAŞKAN SAVAŞ ÇÖZÜM ÇAĞRISINI YİNELEDİ
Bu haber 26 Ağustos 2022 - 9:04 'de eklendi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bir televizyon kanalına konuk olarak sığınmacı sorunu ve Hatay’daki Suriyeliler hakkında açıklamalarda bulundu.

“SURİYELİLER SEÇİMLERE GİRMEYE BAŞLADI”

Hatay’da doğan her 4 çocuktan 3’ünün Suriyeli olduğu açıklamalarının hatırlatılması üzerine Savaş, bu açıklamadan sonra doğum salonlarında isimlerin yazılmadığını, perdelenerek kaydedildiğini söyledi.

SAVAŞ: HER ÜÇ ÇOCUKTAN BİRİ SURİYELİ

Savaş, “Suriyelilerde hem çok eşlilik var hem de bir kadın ortalama 5,3 doğum yapıyor. Resmi sayılara baktığımız zaman bizim insanımız da ortalama 2,01 civarında doğum yapıyor. Yani her iki buçuk Türk kadını 1 tane Suriyeli kadına eş değer doğum yapıyor. Resmi verilere göre 30 binin üstünde doğum var. 10 binin üstünde Suriyeli vatandaşın doğum yaptığı görünüyor. Yani resmi rakamlara göre bile her 3 çocuktan bir tanesi Suriyeli” dedi.

İçişleri Bakanlığının seçimlerde oy kullanacak Suriyeli sayısının 120 bin olduğunu açıklaması üzerine Savaş, “Ben 3 dönemdir bu şehrin belediye başkanıyım. Haftanın 2-3 günü mahalleleri, köyleri geziyorum. Bizim gördüğümüz manzara ile resmi açıklamalar farklı. Hatay’da Mart 2021 verilerine göre 18 bin 100 kişi oy kullanacak. Ticaret odası seçimlerinde bir adayın listesine en az 2 Suriyeli koyacağını ben biliyorum. Yani seçimlere yavaş yavaş giriyorlar” diye konuştu.

“HATAY’IN SURİYE SINIRI DÜNYANIN TERÖRİST ÇÖPLÜĞÜ”

Eğitim alanına da değinen Savaş, karma eğitim sistemiyle çocukların daha ağır ilerlediğini ve eğitim kalitesinin düştüğünü söyledi. Çocuklarının çoğunun okula düzenli gitmediğini dile getiren Savaş, “Birleşmiş Milletler’in 2019 verilerine göre Hatay’ın Suriye sınırı dünyanın terörist çöplüğü. Bu çocuklar okula gidip eğitim almazsa sokağa düşer, bugün peçete satar, yarın uyuşturucu satar, sonra da bu terörist gruplarına katılırlar. Bu neslin psikolojisini iyileştirmek zorundayız. Herkesin elini taşın altına koyması lazım” diyerek çözüm çağrısı yaptı.

“ULUSLARARASI DÜZEYDE BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLMESİ LAZIM”

Suriyeli mültecilerin kendi ülkelerine güvenle gidebilmesi için nasıl bir yol izlenmesi gerektiği sorusu üzerine Savaş, “İktidar ve muhalefetin ortak bir plan yapması lazım. Aslında bunu çözmek çok kolay. Dünyanın her yerinden yardım geliyor. Bu yardımlar oradaki insanların yaşamlarını iyileştirmeleri için kullanılabilir. Güvenlik sorununu sadece Türkiye ve Suriye’nin çözebileceğini düşünmüyorum. Şu anda ABD de Rusya da İran da bizim komşumuz. Bu konunun uluslararası düzeyde bir an önce çözülmesi lazım” dedi.

Lütfü Savaş, programın son bölümünde Hatay Deniz Otobüsü seferlerini değerlendirdi.

HADO’nun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 2 farklı şehre sefer yaptığını söyleyen Savaş, bir sonraki hedefin Beyrut olduğunu dile getirdi.

SAVAŞ: AMACIMIZ PARA KAZANMAK DEĞİL

Savaş, “Deniz otobüsüyle yalnızca yolcu değil otomobil ve yük taşımak ve lojistik sektörüne destek olmak istiyoruz. Kıbrıs’ta öğrenciler, işçiler, akrabalarını ziyaret etmek isteyenler var. Uçaklar çok pahalı olduğu için biz deniz otobüsüyle çok daha fazla yükle çok daha ucuza seyahat etmelerini sağlıyoruz. Buradaki amacımız para kazanmak değil. İnsanlarımızın bu zor şartlarda seyahat özgürlüğüne katkı sağlamak. HADO seferleri başladığından beri seyahat eden yolcu sayısı iki buçuk ayda 13 bini geçti” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA