Hatay Büyükşehir TV
Reklam

Erasmus Projesi “SEE MEET” Hatay Piri Reis ÇPAL ‘de

Erasmus Projesi “SEE MEET” Hatay Piri Reis ÇPAL ‘de
Bu haber 29 Mayıs 2022 - 15:54 'de eklendi.

Hatay Piri Reis ÇPAL öğretmenlerinin ve Kayseri Ahi Evran MTAL ile birlikte yürüttükleri projede yer alan Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Öğretmeni Nilgün Aktaş, Okul Müdürleri Mustafa Çerçi ve Görsel Sanatlar Öğretmeni Songül Akıncı Erasmus K210 VET faaliyetlerinin Türkiye hareketliliğini gerçekleştirdi.


Hatay’da başlayıp Kayseri’de biten hareketliliğe İtalya ve Portekiz’den meslek lisesi öğretmenleri de katıldı.

Projeyle ilgili yapılan açıklamada; “Dünya genelinde kadınlar, çocuk ve zorla evlendirme, cinsiyete dayalı şiddet, cinsiyetçi politikaların yanı sıra eğitim ve istihdama katılımın önündeki engeller de dahil olmak üzere cinsiyet eşitsizliğinden muzdarip olmaya devam etmektedir.

Birçok yüksek gelirli ülkede bile, kadınlar genellikle aynı işler için erkeklerden daha az ücret alır, cinsiyete dayalı ayrımcılık ve şiddete maruz kalırlar ve özerkliklerini kendi bedenleri üzerinde kısıtlayan tutumlardan ve cinsiyetçi politikalardan muzdariptirler.

Ergen kızların% 44’ü ile eğitimde eşitlik mücadelesinde büyük engeller devam etmektedir dünyanın en fakir ülkelerinde okulu bırakmış ya da hiç okula gitmemiş.

Ayrıca, okuldaki birçok çocuk neredeyse hiç öğrenmiyor: 8. sınıf öğrencilerinin sadece% 6’sı düşük gelirli ülkeler üzerine yapılan yeni bir çalışmada matematikte asgari standartları karşılamıştır.

Cinsiyet boşlukları daralmış olsa da, kızlar artık okuryazarlık ve bilimde giderek erkeklerden daha iyi performans gösterirken , matematikte geride kalıyorlar dünyadaki ülkelerin üçte ikisinde.

Küreselleşme ve otomasyonla dönüştürülen bir dünyada daha gelişmiş STEM becerilerinin bağlı olduğu matematik ve okuryazarlıktaki temel beceriler olmadan, dünyadaki gençlerin büyük bir bölümü bilim, teknoloji, mühendislik ve dijital sektörlerde marjinalleştirme riskiyle karşı karşıyadır.


ÇALIŞMALARDA EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDERİZ
Bundan kaçınmak için, okuryazarlık ve matematik, eleştirel düşünme ve problem çözme gibi temel becerilerin öğretiminin geliştirilmesine yapılan önemli yatırımlar,

dijital becerilerin geliştirilmesi için fırsatların genişletilmesi ve öğretmenlerin STEM konularını öğretme kapasitelerinin artırılması gerekmektedir.

Düşük ve orta gelirli ülkelerde standartları iyileştirdiğine ve genel katılım seviyelerini artırdığına dair kanıtlar vardır STEM’de kritik bir kız ve kadın kitlesi oluşturmak için stratejik yollardır.

Öğretmen eğitiminde cinsiyete duyarlılığı da dahil etmek, yeni nesil öğretmenlerin ve öğrencilerin, yönetim standartlarında öğretim standartlarını yükseltirken toplumsal cinsiyet kalıpyargılarını sürdürmekten kaçınmasına da yardımcı olabilir.

Yeni nesil kızları STEM’e esinlendirmek için hedeflenen girişimler, bu sağlam temeller üzerine inşa edilebilir se daha fazla başarı olasılığı vardır diyerek yola çıkılan projede ilimizi temsilen Piri Reis ÇPAL konu olarak 3 D yazıcılar ve kodlama konusunda iyi örnekleri uluslararası toplantılarla anlatmaya devam etmektedirler. Çalışmalar katılan ve emek veren öğretmenleri kutluyoruz” denildi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA