Hatay Büyükşehir TV
Reklam
Cengiz YILDIZ

GAZ SEVKİYATINDA TÜRKAKIM VE TÜRKİYE’NİN ROLÜ!

GAZ SEVKİYATINDA TÜRKAKIM VE TÜRKİYE’NİN ROLÜ!
Bu haber 17 Ekim 2022 - 13:15 'de eklendi.

Geçen hafta Rusya’nın Devlet Başkanı Putin  #TürkAkım (Rusya’dan başlayıp Karadeniz üzerinden Türkiye’ye aktarılması planlanan doğal gaz boru hattı projesinin adı) aracılığıyla Türkiye’ye ve Avrupa’ya gaz sevkiyatının yapılacağını ve bu konuda söz sahibi ülkenin artık #Türkiye olduğunu ifade etti.

Avrupa ülkelerinde şimdiden kışın nasıl geçirileceği, soğuk şartlarda nasıl yaşanılabileceğini şimdiden kara kara düşünülmeye başlandı bile..

Avrupa’da batı ülkelerinde enerji fiyatları şimdiden aldı başını gidiyor.

Rus lider, ülkesine yapılan yaptırımların kaldırılmasını defalarca dile getirdi. Fakat bir türlü bu talebi karşılık görmedi.

Ki bildiğiniz üzere geçen günlerde Kuzey Akım bir patlama sonucu devre dışı kalmıştı. Bu durumda Rus doğalgazına bağımlı olan ülkelerde bir korku ve endişe oluşturdu.

Maalesef ülkemiz, ortalama bir asırdır enerjide dışa bağımlı.

Sayın Cumhurbaşkanımızın sondaj gemileriyle Karadeniz ve Doğu Akdeniz’de bulduğu 540 Milyar m3 doğalgaz rezervleri ile bir nefes alabilme, dışa bağımlılığı azaltma imkanımız olacağı aşikar..

Türkiye olarak bizim ve hatta ki Avrupa’nın istikrarlı, sürdürülebilir bir enerji teminine olmazsa olmaz ihtiyacı var.

Ülkemizin, Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye’nin kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölge (MEB) ilan etme hakkının olduğunu biliyoruz. Bu hakkını inşallah Doğu Akdeniz’de ilan ederek gücümüzü ve haklı gaz arayışımızı sürdürebiliriz görüş ve beklentisini taşımaktayım.

 

Türkiye’miz ile Rusya arasında, Türkiye tarihi boyunca çilesini çektiğimiz “Enerji darboğazı ve ihtiyacı” konusunda iki ülke arasındaki işbirliğini yukarıda arz ettiğim üzere mutlaka ama mutlaka Doğu Akdeniz’e taşımamız, adımlar atmamız ve yeni bir formülle gücümüze güç katmamız elzemdir.

 

Türkiye son yirmi yıldır, her konuda devrim niteliğinde adımlar atmış ve atmaya da devam etmektedir.

 

“Yeni Bölgesel aktör Türkiye”, olduğu artık dost ve düşman tarafından da tescil edilmiş ve kabul edilmiştir.

 

Tam ve Bağımsız, Güçlü ve müreffeh bir #BüyükTürkiye olma yolunda hızla yol alıyoruz.

Rabbim mahcup etmesin. Birliğimize, beraberliğimize, devletimize, milletimize zeval vermesin. Hürmetle,

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA