Hatay Büyükşehir TV
Reklam
Zafer Sarı

TOP BOGAZI “OSMANLININ KAYBETİĞİ SAVAŞI”

TOP BOGAZI “OSMANLININ KAYBETİĞİ SAVAŞI”
Bu haber 12 Ekim 2022 - 8:20 'de eklendi.

 

Bu gün topların kurulduğu o tepenin birinin yamacında                            Kavalı İbrahim Paşa

ÖNCE VATAN yazısı Ve Türk bayrağı pırıl pırıl parlıyor.

 

Topoboğazı Amanos dağlarının geçit verdiği iki tepe arasındadır tek geçit yeridir. Anadolu ve Avrupa’yı orta doğuya bağlayan geçit yoludur.İbrahim Paşa’nın komutasındaki Mısır ordusu, Suriye’yi zapt ettikten sonra. Ordularını Osmanlı İmparatorluğu’nun topraklarına sokarak İstanbul’a kadar gitmek ister. Osmanlı ordusu da İbrahim Paşayı durdurmak üzere,  28 Temmuz 1832tarihinde, Ağa Hüseyin Paşa komutasındaki Belen geçidinde savunma durumundadır.

 

İbrahim Paşa komutasındaki Mısır ordusu Osmanlı ordusunu Hazırlıksız yakalıyor. Osmanlı ordusunu, bir yandan tepelere kurdukları toplarla yoğun bir top ateşi altına alırken bir yandanda piyadeleri derelerden sesizce Osmanlı ordusuna yaklaşıp ateş altına alıyor. 28 Tmmuz 1832 tarihinde ağır bir yenilgi alan Osmanlı ordusu Anadolu ya çekiliyor. İbrahim Paşanın toplarını kurduğu iki tepe günümüze kadar Topboğazı olarak anılır. Bu savaştan sonra Antakya ve İskenderun’da 1839 yılına kadar İbrahim Paşa’nın kurduğu düzen1833 yılından 1839 yılına kadar sürer. Savaş sonunda Osmanlı ordusu 2000 ölü, 9 paşa olmak üzere 2500 esir bıraktı.

 

İbrahim Paşa’dan günümüze ulaşan eserler de mevcuttur. Bütün bu eserler İbrahim Paşa’nın cömertliğini ve yardımseverliğini ispatlayan birer örnek olarak karşımıza çıkmaktadır. Antakyada bir askeri kışla kendşisinede birsaray yaptgırdı. (Yapıların taşları kale surlarından temin edilmiştir)

İbrahim paşa Antakyada bulunduğu nsüre içinde Antakya’da, kışlanın karşısında, bugünkü hükümet konağının olduğu yerde, kendisi için bir saray ve Reyhanîye civarındaki sıcak su kaynaklarının olduğu yerede “Hamam” adıyla anılan bir kaplıca yaptırdı. Kaplıca kesme taşlardan inşa edilmiştir. Mısır ordusu Antakya’da kaldığı dönemde, Köprülü Mehmet Paşa’nın 1660 yılında hacılar için yaptırdığı Kurşunlu Hanı mühimmat deposu olarak kullanmıştır. Hamamat olarak anılan yapı bulunduğu köyede ismini vermiştir.Uzun bir süre terk edilmiş yıkık durumda olan hamamat, İbrahim paşa  tarafından yeniden inşa edilmiştir. Bu gün askeri alan içerisinde bulunuyor. İbrhim Paşa bir süre Samandağ’ında dinlenmiştir.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA