Hatay Büyükşehir TV
Reklam

HATAY’DAN START ALAN TRANSANATOLİA YARIŞI İKİNCİ GÜNÜNDE

HATAY’DAN START ALAN TRANSANATOLİA YARIŞI İKİNCİ GÜNÜNDE
Bu haber 22 Ağustos 2022 - 12:58 'de eklendi.

Dünyanın en büyük ve en zorlu rally raid yarışlarından biri olan TransAnatolia, 20 Ağustos tarihinde EXPO Antakya alanında başladı.

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu TOSFED ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı TGA destekleriyle düzenlenen TransAnatolia’nın seramonik stratı HBB Başkanı Lütfü Savaş, TransAnatolia Genel Koordinatörü Burak Büyükpınar ve TransAnatolia Sportif Direktörü Orhan Çelen tarafından verildi.

TransAnatolia’ya Motosiklet, Quad, SSV, Otomobil ve Kamyon kategorilerinde 56 rally, 28 raid olmak üzere toplam 84 yarış aracı ve 115 yarışçı katılıyor.

Hatay’dan başlayan yarış, Osmaniye, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana, Kayseri, Sivas, Yozgat, Nevşehir, Niğde, Mersin, Karaman, Aksaray, Konya ve Ankara illerinden geçilerek 27 Ağustos’ta Eskişehir’de sona erecek.

İlk olarak Hatay, Osmaniye özel etaplarında 227 km, toplamda ise 371 km yol yapan yarışçılar, günü Karatepe Aslantaş Milli Parkında günü tamamladı.

22 Ağustos Pazartesi günü yarışın 3.ayağı koşulacak.  3 etaptan oluşan yarışta, Aslantepe mevkiinden start alacak sporcular; Feke, Bakırdağ ve Melikgazi etaplarında, 317 km’si özel etap olmak üzere 440 km yol kat edecek.

TransAnatolia’da bu yıl ayrıca, ilk kez TransAnatolia’ya katılan motosikletçiler arasında günün en iyi derecesini yapan yarışcıya Castrol Power1 en iyi Rookie’si özel ödülü de verilecek.

SAVAŞ: ORGANİZASYONA HATAY TOPRAKLARINDA EV SAHİPLİĞİ YAPMAKTAN DOLAYI ÇOK MUTLUYUZ

Hatay EXPO alanından verilen start öncesi konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “TransAnatolia Rally Raid yarışı bu sene ilklerin, enlerin ve tarihte dünyanın en büyük ikinci şehri olan Hatay’ımızda başladı. İlk tarımın yapıldığı, ilk buğdayın ehlileştirildiği, ilk zeytinin sofra ile buluştuğu tarihin kültürün ve medeniyetin fışkırdığı bir şehir burası. 12.si düzenlenen Uluslararası böyle bir organizasyona böyle özel bir yerde bereketli Hatay topraklarında ev sahipliği yapmaktan dolayı çok mutluyuz. Sporcularımıza şimdiden kazasız belasız bir yarış olmasını diliyorum” dedi.

BÜYÜKPINAR: TARİHİN TOZLU SAYFALARINDA GEÇMİŞE YOLCULUK YAPACAĞIZ

TransAnatolia Genel Koordinatörü Burak Büyükpınar,“TransAnatolia Rally Raid organizasyonu ile 12. yılımızda yerli yabancı katılımcılarımızla hazırladığımız muhteşem rotada unutulmaz bir deneyim sunmak için toplandık. 84 araç ile macera dolu bir yolculuğa çıktık ve tarihin tozlu sayfalarında, geçmişe yolculuk yapacağız.” dedi.

16 İLİN SINIRLARINDAN GEÇİLECEK

TransAnatolia Sportif Direktörü Orhan Çelen de, “Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu TOSFED ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı TGA’ya teşekkürlerimizi iletirken, tüm sponsorlarımıza da desteklerinden dolayı minnettarız. 16 il sınırından geçilecek yarış rotasında yarışmacıları bu yıl oldukça zorlu zirveler bekliyor. İnsanlık tarihinin eşsiz eserlerini ve Anadolu’nun bilinmeyen güzelliklerini hep birlikte görecek ve macera dolu günler yaşayacağız. Yarışımız 27 Ağustos’ta Eskişehir’de sona erecek. Tüm yarışçılarımıza başarılar diliyoruz” şeklinde konuştu.

TransAnatolia’da bu yıl daha önce çok kez Dakar Rally’sinde başarılara imza atmış ve TransAnatolia’ya ikinci kez katılan Yamaha takımından fransız Xavier De Soultrait KTM 690R motosikletiyle katılıyor. SSV1 kategorisinde ise İtalyan yarışçılar Federico Butto ve Martino Albertini de yer alacak. Bu yıl kamyon kategorisinde TransAnatolia’ya altıncı kez katılan İtalyan Marino Mutti ve Andrea Mazzoleni ikilisi de Mercedes Unimog’ları ile yarışa renk katacak. Yarışın yol notları rally raid yol notları denince akla gelen ilk isim Jordi Arcarons tarafından hazırlandı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA