Hatay Büyükşehir TV
Reklam

HBB’DEN AŞIRI YAĞIŞLAR SONRASI HIZLI MÜDAHALELER

HBB’DEN AŞIRI YAĞIŞLAR SONRASI HIZLI MÜDAHALELER
Bu haber 14 Mayıs 2024 - 13:22 'de eklendi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi, son günlerde etkili olan sağanak yağış nedeniyle il genelinde gece boyunca mesai yaparak sel sonrası oluşan tüm olumsuzluklara karşı çalışmalar yürüttü.

Vatandaşların can ve mal güvenliğini korumak üzere çalışmalarını aralıksız sürdüren HBB birimleri; kapanan yolların açılması, yolda kalan araç ve sürücülerin güvenli bölgelere taşınması, su tahliyesi, selin getirdiği çamurların yollardan temizlenmesi, yollarda oluşan çukurların doldurulması ve güvenlik önlemlerinin alınmasına dair çalışmalarını tüm hızıyla devam ettiriyor. Hatay’da önceki günlerde başlayan sağanak yağış ve kuvvetli rüzgâr sebebiyle ortaya çıkan sorunları gidermek üzere teyakkuza geçen Büyükşehir’in tüm birimleri; resmi kurumlar ve ilçe belediyeleriyle koordineli bir şekilde hareket ederek vakalara müdahale etti.

HBB EKİPLERİ SAHADAN AYRILMADI

Defne’de Tavla ve Arsuz’da Gözcüler Mahallelerinde konutlardaki yağmur suları tahliye edilirken Antakya Vali Ürgen Alanı’nda sağlıklı trafik akışana engel olan olumsuzluklar giderilerek yol güvenli hale getirildi. Payas ilçesi d-817 karayolunda aşırı yağışlardan dolayı oluşan tıkanıklık ve yolların kapanma problemlerine anında müdahale edildi ve yol kontrollü olarak trafiğe açıldı. Reyhanlı Kurtuluş Mahallesi’nde mevsimlik tarım işçilerinin yaşam alanındaki olumsuzluklar giderildi. Aşırı yağışlar sonucu Samandağ Batıayaz Köprüsü kullanılmaz hale gelirken, yaşanacak olumsuzlukların önüne geçmek amacıyla yol trafiğe kapatıldı.  Heyelan nedeniyle trafiğe kapanan Dörtyol Çökek ve Topakdaş yayla yolu kısa sürede yapılan çalışmalarla tekrar trafiğe açıldı. Altınözü Altınkaya ve Atayurdu Mahalleleriyle, Defne’de Uğur Mumcu Bulvarı alt geçidinde yağmur sularıyla taşınan ve yollarda ulaşımı zorlaştıran çamur iş makineleriyle temizlendi. HBB yetkilileri ayrıca il genelinde vatandaş ve üreticilerin temiz içme suyu sorununun giderildiğini ifade ederken 287 su baskını, 193 mahsur kalma, 149 kanal tıkanma vakasına müdahale edildiğini ve ekiplerin il genelindeki tüm olumsuzlukları giderene kadar sahada olacağını vurguladı.

ZARAR GÖREN MEZAR TAŞLARI İÇİN TEKNİK EKİP GÖREVLENDİRİLDİ

Hatay Büyükşehir Belediyesi, su baskınları ve doğa olayları nedeniyle zarar gören Narlıca Deprem Şehitleri Mezarlığı için harekete geçti. Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, Asrın Felaketi’nden bu yana mezarlıkta altyapı ve üstyapıya yönelik birçok çalışma yapıldığı ancak yaşanan son sel felaketi nedeniyle yeniden bakım, onarım ve yenileme çalışmalarına başlandığı bilgisini paylaştı. Mezarlık bölgesinde, arazinin eğimli olması nedeniyle toprak kaymalarının sıkça yaşandığını ve defin koşullarının da elverişsiz olduğunu hatırlatan HBB yetkilileri, 67 dönümlük mezarlık alanında incelemeler yapıldığını ve sağanak sonrası mezarlığın sadece bir bölümünde çökme yaşandığını iletti. Yetkililer; zarar gören 4 ve 5 numaralı adalardaki mezarların “aynı mezarlıkta” daha sağlam ve elverişli bir alana nakledilmesi konusunun görevlendirilen teknik ekinin yapacağı etüt çalışmaları ve raporları sonucunda kararlaştırılacağını ifade etti. HBB, Belediye Yönetmeliği’nin verdiği yetki ve sorumluluklar çerçevesinde söz konusu sürecin hassasiyetle yürütüldüğünü ve titizlikle takip edildiğini vurguladı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA