Hatay Büyükşehir TV
Reklam

KARAİSMAİLOĞLU: MOTOSİKLET SÜRÜCÜLERİ AVRASYA TÜNELİNİ SEVDİ

KARAİSMAİLOĞLU: MOTOSİKLET SÜRÜCÜLERİ AVRASYA TÜNELİNİ SEVDİ
Bu haber 01 Haziran 2022 - 21:33 'de eklendi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul’da iki kıta arasındaki yolculuk süresini 5 dakikaya indiren Avrasya Tüneli’ni Mayıs ayında günlük 704, toplamda ise 21 bin motosiklet sürücüsünün kullandığını açıkladı ve “Bir günde ortalama 53 bin araç da Avrasya Tüneli’ni tercih etti” dedi.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yaptığı yazılı açıklamada 22 Aralık 2016’da hizmete giren Avrasya Tüneli’nin, Asya ve Avrupa kıtaları arasındaki yolculuk süresini 5 dakikaya indirdiğini kaydetti. İstanbul trafiğini önemli ölçüde rahatlatan Avrasya Tüneli’nin 1 Mayıs’tan itibaren motosikletli sürücülere de hizmet vermeye başladığına dikkat çeken Karaismailoğlu, bir aylık dönemde günlük 704 adet, toplamda ise 21 bin adet motosiklet sürücüsünün tünelden geçtiğini duyurdu.
AVRASYA TÜNELİ 10 MİLYAR TL TASARRUF SAĞLADI
Mayıs ayı araç kullanım sayısını da açıklayan Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, günde 53 bin aracın Avrasya Tüneli tercih ettiğini, bir aylık dönemde araç geçiş sayısının ise 1 milyon 641’bine ulaştığına işaret etti. Geçen ay en yüksek araç geçişinin 68 bin 755 ile 2 Mayıs’ta gerçekleştiğini belirten Karaismailoğlu, açıldığı günden bu yana Avrasya Tüneli ile zamandan, yakıttan ve karbon emisyonundan toplam 10 milyar TL tasarruf sağlandığını bildirdi. Karaismailoğlu, “Özellikle kış dönemindeki kötü hava koşullarından olumsuz yönde etkilenen motosiklet kullanıcıları için kıtalararası geçiş alternatifi olması hedeflenen Avrasya Tüneli, motosikletler için 05.00 – 23.59 saatleri arasındaki gündüz tarifesinde 20,70 TL, 00.00 – 04.59 arasındaki gece tarifesinde ise 10,35 TL olarak ücretlendirilmektedir” dedi.


MAYIS’TA GECE TARİFESİ KULLANILARAK YAPILAN GEÇİŞLER YÜZDE 164 ARTTI
Avrasya Tüneli’nde 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren gece tarifesinde yüzde 50 indirim uygulanmaya başladığına işaret eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, açıklamasına şöyle devam etti;
“Avrasya Tüneli 1 Ocak 2022 tarihinden bu yana uygulanan geçiş saatine bağlı indirim uygulaması ile 00.00 – 04.59 saatleri arasında yüzde 50 indirimli hizmet veriyor. Mayıs ayında gece tarifesi kullanılarak yapılan geçişlerin sayısı yüzde 164, gün içi trafikteki payı da yüzde 154 oranında artış gösterdi. İki yaka arası seyahatlerde 1 saate varan zaman tasarrufu pratik bir kısa yol görevi gören Avrasya Tüneli diğer seçeneklere göre yolu 10 kilometre kısaltarak kullanıcılarına zaman kazancı sağlarken; yakıt, emisyon ve araç bakım masraflarının da kayda değer ölçüde azaltılmasına yardımcı oluyor.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA