Hatay Büyükşehir TV
Reklam

KARAİSMAİLOĞLU: TEST SÜRECİ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞEN GAZİRAY’DA YERLİ VE MİLLİ ARAÇ KULLANACAĞIZ

KARAİSMAİLOĞLU: TEST SÜRECİ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞEN GAZİRAY’DA YERLİ VE MİLLİ ARAÇ KULLANACAĞIZ
Bu haber 01 Eylül 2022 - 12:21 'de eklendi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul ile birlikte Kocaeli, Ankara, Konya, Kayseri, Bursa ve Gaziantep’te de projelerin devam ettiğini vurguladı ve bu projelerden Gaziray’da test sürecini başarıyla gerçekleştirdiklerini, kullanılacak araçların yerli ve milli olmasının sevinç ve gurur vesilesi olduğuna dikkat çekti.
 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Gaziantep’te Gaziray’ın test sürüşüne katıldı. Daha sonra açıklama yapan Karaismailoğlu, “Vatanımıza olan sevgimizi lafla değil işle, çalışmayla, projelerle ortaya koyuyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Halka hizmet, Hakk’a hizmettir’ anlayışıyla, 20 yıldır süregelen ulaştırma ve altyapı hamlemizi güçlendirerek, yarınlara taşımak üzere gece gündüz çalışıyoruz. Tüm sektörlerle birlikte, 2002 yılından itibaren ulaşım ve altyapı alanında tamamladığımız projelerimizle, ülkemizi kara, hava, demir ve denizyollarında kat be kat ileriye taşıdık. Bu projeleri gerçekleştirirken yüce Allah’tan ve milletimizden başka hiç kimseden güç almadık” ifadelerini kullandı.
Pekin’den Londra’ya kadar uzanan ‘Demir İpek Yolu’nu tamamladıklarını belirten Karaismailoğlu, dünyayı Türkiye’ye bağlarken yerine getirilen uluslar ve şehirlerarası projelerin yanı sıra kent içi raylı sistemlerinin geliştirilmesi adına da çalışmaları sürdürdüklerini söyledi. “İstanbul’da Marmaray, Ankara’da Başkentray ve İzmir’de İzban AK Parti’nin eseridir” diyen Karaismailoğlu, biraz önce de Gaziantep’te en önemli ulaşım projelerinden biri olan Gaziray’da çok başarılı bir test sürüşü gerçekleştirdiklerini anlattı.
TOPLAM 161 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDA KENT İÇİ RAYLI SİSTEM HATTI İNŞAATI BULUNUYOR
Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “Güzergah üzerinde, duraklarda ve Gaziantep Garı’ndaki çalışmaları da yerinde inceledik. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile bakanlığımız tarafından yapımına başlanan Gaziray Projesi önemli kent içi raylı sistem projelerimizden birisi olacak. Özellikle büyük şehirlerimizde artan nüfusa ve araç sayısına paralel olarak yaşanan trafik sorununu ortadan kaldırmanın en önemli yolu raylı sistemleri yaygınlaştırmaktan geçiyor. Bugüne kadar ülkemiz genelinde 12 ilimizde işletme altındaki 811 kilometre şehir içi raylı sistem hattının 312 kilometresi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapıldı. Şu anda da Bakanlığımızca yapımı devam eden 13 projede toplam 161 kilometre uzunluğunda kent içi raylı sistem hattı inşaatı devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu.
İstanbul’da 7 hattan oluşan 103 kilometre metro hattında çalışmaların hızlı devam ettiğini kaydeden Karaismailoğlu, bu yıl içinde Pendik (Tavşantepe)-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı, Gayrettepe-Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metro Hattı, Başakşehir-Çam Sakura-Kayaşehir Metro hatlarını tamamlayıp hizmete açacaklarının altını çizdi. İstanbul’da 7 ayrı proje devam ederken, Kocaeli, Ankara, Konya, Kayseri, Bursa ve Gaziantep’te ise Gaziray projelerinde de çalışmaların planlı ve hızlı bir biçimde sürdüğünü aktardı.
TAŞ TAŞ ÜSTÜNE KOYMAKTAN ACİZ OLANLAR, PROJELERİMİZİ ELEŞTİRENLERİN EN ÖN SAFINDA YER ALIYOR
İstanbul’da Marmaray, İzmir’de İzban ve Ankara’da Başkentray gibi dev projelerin ardından önümüzdeki günlerde Gazianteplilere de Gaziray’ı kazandıracak olmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Karaismailoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:
“Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, ülkemizin refahı, çocuklarımızın geleceği için çalışıp, fikir ve proje ürettiğimiz için çok mutluyuz. Proje varsa, refah var. Proje varsa, gelecek var. Proje varsa, iş, aş, ticaret var. Proje varsa, ekonomik büyüme var. Proje varsa, çocuklarımızın geleceği için umudumuz, heyecanımız var. 2022’nin ikinci çeyreğinde Türk ekonomisi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.6 büyüdü. Felaket tellallarına kalsa, Türkiye’yi çok ama çok kötü günler bekliyor. Biz, bu felaket tellallarının ne dediğine bakmaksızın yolumuzda ilerlemeye, milletimizi projelerle buluşturmaya devam ediyoruz. Zaten, yüreği vatan sevgisinden, millet aşkından yoksun, tek işi konuşmak olanlara baktığımızda şunu milletimizle birlikte çok net görüyoruz. Bırakın proje yapmayı, taş taş üstüne koymaktan aciz olanlar, projelerimizi eleştirenlerin en ön safında yer alıyor. Unutmayın! Bu zihniyet geçmişte Marmaray’ı istemedi. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne karşı çıktı. Osmangazi Köprüsü üzerinden kirli algılar yaptı. Çanakkale Köprüsü’nü günlerce karaladı. İstanbul Havalimanı için etmedikleri yalan bırakmadılar. Her zaman söylediğimiz gibi; dünyaya liderlik edecek güç ve kaynaklara sahip bu güzel ülkemizin ilelebet payidar kalması, çalışmaktan, üretmekten, yerli ve milli teknolojileri geliştirmekten geçiyor. Kim ne derse desin, biz milletimizden aldığımız güçle ülkemizin lider olması için çalışıyor, örnek gösterilen projeler yapmayı sürdürüyoruz.”
GAZİRAY’DA KULLANILACAK ARAÇLARIMIZ YERLİ VE MİLLİ
O örnek projelerden birinin de Gaziray olduğuna işaret eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, “Gaziray projesi, kent içi raylı sistem ağının geliştirilmesi kapsamında TCDD Genel Müdürlüğümüz ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile geliştirildi. Yaklaşık 5 milyar lira gibi dev bir yatırım ile Gaziantep kent merkezi ile iki sanayi bölgesini birbirine bağlayarak şehir içi trafiğine nefes aldıracağız. Proje kapsamında 25,5 kilometre güzergahta 2 adet hızlı tren hattı ve 2 adet banliyö hattı olmak üzere 4 hatlı elektrikli ve sinyalli demiryolu hattı yaptık. 16 adet istasyon, toplam uzunluğu 5,5 kilometre olan 2 adet aç-kapa tünel, 1 adet köprü, 12 adet alt / üst geçit ve 26 adet menfez inşa ettik. Ayrıca, Gaziray’da kullanılacak Elektrikli Tren Setleri de ülkemiz raylı sistemler sektörünün en büyük temsilcisi TÜRASAŞ tarafından üretiliyor. Gaziray’da kullanılacak araçlarımızın yerli ve milli olması da ayrı bir sevinç ve gurur vesiledir. Projemizdeki test sürüşlerine devam ediyoruz ve sertifikasyon sürecinin son aşamasındayız. Çok başarılı bir test sürüşü gerçekleştirdik. Bugün, Gaziantep’ten hattımızın açılışında buluşmak üzere ayrılacağız ve kısa süre sonra Gaziantep’e geldiğimizde Gaziray’ı hizmete vermeye geleceğiz” diye konuştu.
GAZİANTEP’İN ULAŞIM VE İLETİŞİM ALTYAPISINA 20 MİLYAR LİRANIN ÜSTÜNDE YATIRIM YAPTIK.
Gaziantep’teki çalışmaların sadece Gaziray projesiyle sınırlı olmadığını kaydeden Karaismailoğlu, Gaziantep’e yapılan yatırımlar hakkında şu bilgileri verdi:
“Son 20 yılda Bakanlık olarak Gaziantep’in ulaşım ve iletişim altyapısına 20 milyar liranın üstünde yatırım yaptık. Planlı yatırımlarımıza devam ediyoruz. İstanbul, Ankara ve Konya’dan; Karaman-Mersin-Adana-Osmaniye ve Gaziantep illerine hızlı trenle ulaşım sağlamak için; Konya-Karaman-Niğde (Ulukışla)- Mersin (Yenice)-Adana hızlı demiryolu ve Mersin- Adana-Osmaniye-Gaziantep hızlı demiryolu projelerini planladık. Adana-Osmaniye-Gaziantep hızlı demiryolu projesi ile mevcutta 361 kilometre olan Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep arasındaki mesafe projenin tamamlanması ile 312,5 kilometreye düşecek ve seyahat süresi ise 2 saat 15 dakikaya inecek. Yine, Gaziantep’e yakışacak, çağın ve şehrin ihtiyaçlarını karşılayacak yeni havalimanı terminal binasını da inşa ettik ve hizmete açtık. Malum, Gaziantep’in ticaret hacmi ve ihracatı gibi havayolunu kullanan yolcu sayıda kat be kat arttı. Yeni terminal binası ile yıllık yolcu kapasitesi 2,5 milyondan 6 milyona, uçak kapasitesi de 18’e, otopark araç kapasitesi ise 585’ten 2 bin 49’a yükseldi.”
BELEDİYECİLİK YÖNETİMİNDE BAŞARILI OLMANIN YOLUNUN HALKLA İÇ İÇE OLMAKTAN GEÇİYOR
Karaismailoğlu, belediyecilik yönetiminde başarılı olmanın yolunun halkla iç içe olmak ve onların ihtiyaçlarına kulak vermekten geçtiğine vurgu yaptı ve “Halkın ihtiyaçlarını iyi tespit etmek ve halkın isteklerini ön planda tutmak gerekiyor. Hamdolsun bu düstur AK Parti siyasetinin özünde var. AK Parti’de ideolojiye değil insana hizmet var. Unutmayın ki, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’da belediyecilikten gelen, bu işi çok iyi bilen ve belediyeciliğe çok önem veren bir Cumhurbaşkanı. Türkiye, belediyecilik konusunda onun liderliğinde önemli mesafeler kat etti. Bugün de Gaziantep de olduğu gibi belediyeciliğin, millete hizmetin ne olduğunun en güzel örnekleri verilmeye devam ediyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bu ufka sahip, bu başarıyı yakalamış bir belediyecilik anlayışıyla yönetiliyor. Gaziray Projesi de bu anlayışın en önemli ve güzel örneklerinden biri. Bakanlığımız ve Gaziantep Büyükşehir belediyesi iş birliği ile vatandaşa hizmet için hayata geçirilen gerçek bir iş birliği. Atalarımızın ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışının gerçek bir tezahürü. Bu düstur AK Parti’nin, AK Parti hükümetlerinin ve AK Parti belediyelerinin her daim yol göstericisi oldu ve bundan sonrada olmaya devam edecek” şeklinde konuştu.
Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA