Hatay Büyükşehir TV
Reklam

MOSKOVADAKİ FİLM FESTİVALİNDE TÜRKİYE’DEN TEK TEMSİLCİ DEFNELİ

MOSKOVADAKİ FİLM FESTİVALİNDE TÜRKİYE’DEN TEK TEMSİLCİ DEFNELİ
Bu haber 17 Ekim 2019 - 8:56 'de eklendi.

4-5-6 Ekim tarihlerinde Moskova’da 4.kez düzenlenen “McGuffin İnternational Film Festivali” nde Türkiye’yi Defne’den Remiye Zeynep Yalçınkaya temsil etti.

A Class Film Festivali kategorisinde, toplam 10 ülkeden gelen  yüzlerce başvurunun arasında seçilen TEARS adlı film, Türkiye’den finalist olan tek film olma özelliği ile Defne’yi gururlandırdı.

Amerika’dan 9, Rusya’dan 8, İngiltere’den 2, Kanada’dan 2; Portekiz, Belçika, İspanya, İran, Bangladeş ve Türkiye’den 1 er film ile gerçekleşen Uluslararası Festival Jürisinde 15 Emmy ödülü ve Oscar adaylığı da bulunan ünlü Amerikalı yönetmen John Alpert de vardı.

GENÇ YÖNETMEN REMİYE ZEYNEP YALÇINKAYA’NIN İLK FİLMİ

Senaryosundan kurgusuna kadar tamamı yönetmene ait TEARS adlı kısa film; Lise öğrencisi olan, film yapımı  konusunda  aldığı eğitimler ve katıldığı atölyelerin yanı sıra, 2017 ve 2018 yıllarında EFA/european film academy- young audience awards Türkiye jürisinde de görev alan 2003 doğumlu Remiye Zeynep Yalçınkaya’nın ilk filmi.

“Yaşamın kaynağı olan denizle ilgili bir film yapmaya karar verdiğimde gözümün önünden gitmeyen, denizin kıyısına vurmuş kırmızı tişört ve lacivert şortuyla 3 yaşındaki Aylan bebeğin o cansız çocuk bedeni geldi aklıma…” cümleleri ile kendini bu hikâyeyi anlatmaya zorunlu hissettiğini dile getiren Remiye Zeynep Yalçınkaya: “Bu filmi yaparken özellikle diyalog kullanmak istemedim. İstedim ki nasıl anlamını bilmediğimiz şarkıları hissedip dans edebiliyorsak, dilini bilmediğimiz insanlara ait acıları da hissedebilmeliyiz. Şunu unutmayalım ki yaşamın kaynağı olan deniz asla katil olamaz, O bir başkası olmalı !…” açıklamalarında bulundu.

FİLM KONUSU FESTİVALDE DİKKATLERİ ÜZERİNE TOPLADI

Film; annesiyle birlikte deniz kıyısında yürüyüş yapan kız çocuğu Asya’nın, kendisine kolye yapmak üzere deniz kabuğu toplarken, kıyıya vurmuş bir oyuncak bebeğe ait parçaları bulması ile parçalanmış bir oyuncak bebekle simgeleşen bir trajedinin kaçınılmaz tanığı olmasını konu alıyor.

Filmde, ülkelerinden ayrılmak zorunda olan mülteci çocuklarının yaşadığı drama, simgesel anlatım tercih edilerek anlatılıyor.

BAŞKAN GÜZEL: “ REMİYE ZEYNEP GURURUMUZ”

Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, kendisini ziyaret eden Genç Yönetmen Remiye Zeynep Yalçınkaya’nın başarısıyla gurur duyduklarını ifade ederek: “Türkiye’den seçilen tek film olarak onlarca ülke ile yarışan; bizleri en güzel şekilde temsil eden sevgili Remiye Zeynep göğsümüzü kabartmıştır. Kendisine sanat hayatında üstün başarılar diliyorum. Desteklerimizle her zaman başarılarının yanında olacağız.” dedi.

Genç Yönetmen Remiye Zeynep Yalçınkaya’nın TEARS adlı kısa filmi birçok dalda ödül alarak Türkiye’yi temsil etti.

ALDIĞI ÖDÜLLER :

  1. Alev Kısa Film Yarışması’nda “en iyi film” ödülü 2018,

6.Antakya uluslararası film festivali/kurmaca kısa film kategorisi “finalist” 2018,

9.sinepark kısa film festivali/atlıkarınca kategorisi “en iyi film” 2019

3.Seyfi Teoman kısa film yarışması “juri özel ödülü” 2019

16.Altın Boğa uluslar arası kısa film festivali “en iyi 3.film ödülü” 2019

Başka Sinema/ Sinepark özel seçkisi 2019

Sinevizyon International Film Festival  “official selection” 2019

McGuffin Youth international film festival “ official selection” 2019

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA