Hatay Büyükşehir TV
Reklam

Restorasyonu tamamlanan konak ziyaretçilerini bekliyor

Restorasyonu tamamlanan konak ziyaretçilerini bekliyor
Bu haber 27 Ağustos 2022 - 10:57 'de eklendi.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde restorasyonu Hatay Valiliği tarafından yapılan Cemil Meriç Kültür ve Sanat Evi ziyaretçilerini bekliyor.


20. yüzyılın ilk yıllarında yapıldığı tahmin edilen Cemil Meriç’in doğduğu ev Hatay Valiliği tarafından tescil ettirilerek koruma altına alındı. 2013 yılında Hatay Valiliği İl Özel İdaresi tarafından satın alınan yapının rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri 2013 yılı Haziran ayı içerisinde tamamlandı ve hemen arkasından restorasyon uygulamasına başlandı. Özgün haline sadık kalınarak restorasyonu gerçekleştirilen yapı daha sonra binanın “Cemil Meriç Kültür Evi” olarak düzenlenmesi için girişimler yapıldı.


YAPI 2 KATTAN OLUŞUYOR
840 metrekare yüzölçümündeki parsel üzerine konumlanan yapı 2 katta toplam 320 metrekare kapalı kullanım ve yaklaşık 680 metrekare bahçe alanına sahip. Bahçenin yaklaşık 300 metrekarelik bir kısmı doğal taş ile kaplanarak avlu olarak düzenlendi. 1. katta Cemil Meriç Sohbet Odası ve okuma salonları ile Cemil Meriç’in sağlığında kullandığı çalışma ortamının canlandırıldığı Cemil Meriç Çalışma Odası mevcut.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA