Hatay Büyükşehir TV
Reklam

“Suyumuzu israf etmeyelim”

“Suyumuzu israf etmeyelim”
Bu haber 16 Eylül 2022 - 6:54 'de eklendi.

Haber: Hikmet OTUZBİR

Dünyanın içinden geçtiği zorlu koşullar ve küresel kuraklık krizi su kaynaklarının azalmasına neden oluyor.

DCIM\100MEDIA\DJI_0015.JPG

Suyun evimize kadarki sürecindeki emek ve maddi kayıplar da göz önüne alındığında vatandaşların mevcut suyu oldukça tasarruflu kullanmaları gerekiyor. Son dönemde artan kuraklık ve Hatay’ın kullandığı suyun yeraltından çıkartılması dolayısıyla maliyetlerin artması sebebiyle yetkililer ardı ardına açıklama yaparak özellikle ana suların sulama gibi şeylere harcanmaması gerektiğini belirtiyor.

MALİYETLER İKİ KAT ARTTI

İçme suyunu sondaj ile yeraltından çıkartılan sudan karşılayan Hatay gibi iller için suyun maliyeti her geçen gün artıyor. Yeraltından çıkartmak için 2021 Kasım’da sondaj açımının metresi 1051 TL’ye mal olurken, şu an 1800 TL’ye mal oluyor. Kasım 2021’de benzinin litresi 8,39 TL iken, şu anda 19,56 TL oldu. Kasım 2021’de motorinin litresi 8,15 TL iken, şu anda 25,20 TL oldu. 2021 Kasım ayında demirin tonu 8 bin 600 TL iken şu an demirin tonu 14.900 TL oldu. 2021 Kasım ayında çimentonun torbası 49 TL iken şu an torbası 90 TL’ye yükseldi.

SUYUMUZU İDARELİ KULLANALIM

Bu fiyatlar da dikkate alındığında suyun çıkarılma maliyeti artmıştır. Yani suyumuz her geçen gün daha da kıymetli hale geliyor. Vatandaşların bu noktada israfın önüne geçilmesi amacıyla bahçe, bağ vb. sulamalarında ana suyu kullanmamaları önem arz ediyor. Elektrik fiyatlarının yüksek olması hasebiyle artezyen çalıştırmak yerine içme suyu ile bahçe ve benzeri yerleri sulamak için aşırı su tüketimi yapılmaktadır. Özellikle de dağlık yerlerde aşağıda kalan mahallelere bu nedenle de su yetiştirilemiyor. Aksi taktirde artan maliyetlerin çok daha ötesinde kentimizi kurak günler bekliyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA