Hatay Büyükşehir TV
Reklam

TÜRSAB’DA HATAYLI TAMER ÇİÇEK, BAŞKAN ADAYLIĞINI AÇIKLADI

TÜRSAB’DA HATAYLI TAMER ÇİÇEK, BAŞKAN ADAYLIĞINI AÇIKLADI
Bu haber 09 Ağustos 2022 - 9:29 'de eklendi.

Yeni Nesil TÜRSAB Hareketi lideri Tamer Çiçek, yönetime geldikten sonra kaderine terk edilen KOMER’i canlandıracaklarını söyledi.

Burada kurulacak TÜRSAB Üniversitesi, sektörün kalifiye eleman sorununa deva olacak. Kongre merkezi bölgeyi, kuluçka merkezi ise Türkiye’yi turizmin geleceğini hazırlayacak.

İstanbul basının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda TÜRSAB başkanlığına adaylığını açıklayan Tamer Çiçek, neden aday olduğunu ve seçildikten sonraki hayata geçirecekleri çok önemli projelerle Türkiye turizmine güç kazandırmayı hedeflediklerini belirtti. Ortağı olduğu La Quinta By Wyndham Otelde düzenlediği basın toplantısında öğrencilik yıllarında başladığı turizmcilik hayatının bugüne kadarki gelişimini de anlatan Hataylı hemşehrimiz iş insanı Dr. Tamer Çiçek, konuşmasının sonunda basın mensuplarının yönelttiği soruları samimiyetle yanıtladı.

ÇİÇEK, ADAYLIĞINI AÇIKLAYAN İLK İSİM

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), aralık ayında 25’inci olağan genel kurulunu gerçekleştirmeye hazırlanırken, başkanlığa aday olduğunu açıklayan ilk isim Yeni Nesil

TÜRSAB Hareketi lideri Tamer Çiçek oldu. Turizm sektörüne 20 yıl önce kokartlı rehber olarak

adım atan; ardından Türkiye’nin dijital acentacılık alanındaki ilk şirketi adonis.com’u kuran; Air Arabia ve Flybaghdad havayolu şirketlerinin Türkiye Genel Satış Acentalığını yapan Çiçek,

Basın Ekspres Yolu’ndaki kendi oteli La Quinta by Wyndham İstanbul’da bir basın toplantısı düzenleyerek, projelerini anlattı.

TÜRSAB ÜNİVERSİTESİYLE SEKTÖRÜN KALİFİYE ELEMAN EKSİĞİNİ TAMAMLAYACAK

Sektörün tüm alanlarında hizmet verdiklerini belirten Çiçek, bu nedenle tüm sorunların farkında olduklarını ve Yeni Nesil TÜRSAB Hareketi olarak bu sorunların hepsi için çözüm ürettiklerini dile getirdi. Çözüm önerilerini ve projelerini açıklayan Çiçek, başkan olması durumda ilk icraatın TÜRSAB’ın 35 milyon dolarlık yatırımla inşa ettirdiği ancak o günden beri atıl halde bulunan Kuşadası Kongre Merkezi’ni (KOMER) Turizm Merkezi’ne dönüştürmek olduğunu söyledi. 50 dönüm açık alandan oluşan bu merkezde kongre alanın yanı sıra sektörün en önemli ihtiyacı olan kalifiye eleman sorununa çözüm bulmak için yüzde 100 iş garantili TÜRSAB Üniversitesi’ni kuracaklarını belirten Çiçek, “Bütün fizibilite çalışmaları yapıldı. Kurulacak fakültelerden, eğitim verecek öğretim üyelerine, sosyal alanlarından hizmetlisinin maaşına kadar her şeyi planladık. Üniversite bünyesinde Turizm Fakültesi, Teknoloji Fakültesi, Kültür ve Sanat Fakültesi olacak. TÜRSAB Üniversitesi günümüzde mantar gibi biten apartman üniversitelerine benzemeyecek. Bu üniversiteden mezun olan her öğrenci daha diplomasını almadan iş sahibi olacak. Diplomalı işsiz tabiri TÜRSAB Üniversitesi’nden mezun olan hiçbir öğrenci için kullanılmayacak” dedi.

Çiçek, “Ayrıca bütün bu alanı Turizm Merkezi haline getireceğiz. İçinde üniversitenin yanı sıra kongre merkezi ve kuluçka merkezi olacak. Bu alan bölge ihtisas fuarlarına da ev sahipliği yapacak. Bugün böyle bir merkezi kurmak isteseniz 100-120 milyon dolarlık yatırım yapmanız gerekiyor. İşte Yeni Nesil TÜRSAB Hareketi olarak biz bu atıl kapasiteyi küllerinden doğuracağız” dedi.

DEĞİŞİM DEĞİL, DÖNÜŞÜM HEDEFLİYOR

“TÜRSAB’ı değiştirmek değil, dönüştürmek istiyoruz” diyen Çiçek, “Yeni Nesil TÜRSAB

Hareketi olarak, seyahat acentalarının yaşadığı sorunları her koşulda çözmeyi hedefleyen, bahane üretmeyen, kamu ve özel kurumlarla kavga etmeyen, seyahat acentalarına sadece hizmet etmeyi ve fayda üretmeyi amaçlayan bir ekibiz. Birçok kişinin ağzına pelesenk ettiği gibi biz değişim için aday olmadık. Çünkü artık değişimin yetmediğini biliyor ve görüyoruz. Artık dönüşmek gerekiyor. Çünkü dijitalleşme ve sürekli gelişen teknoloji, dönüşümü zorunlu kılıyor. İşte biz, bu dönüşümü gerçekleştirmek için adayız” diye konuştu. İş hayatında edindiği tecrübeyi sektöre aktarmak için aday olduğunu belirten Çiçek, “Acentalarımızın teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiklerini görüyor ancak bu potansiyeli yeterince kullanamadıklarını gözlemliyoruz. TÜRSAB da bu konuda yönlendirici bir rol üstlenmiyor. Biz tüm acentalarımızın teknolojik gelişmeleri en iyi şekilde kullanabilmesi için TÜRSAB’ı dönüştüreceğiz. Böylece üyelerimize maksimum faydayı sağlamış olacağız” dedi.

TÜRKİYE’DEKİ TÜM ACENTALARIN SORUNLARINA ÇÖZÜM SUNACAK

Yeni Nesil TÜRSAB Hareketi olarak son üç aydır Türkiye’nin 15 vilayetine gittiklerini ve oradaki acentalarla bir araya geldiklerini belirten Çiçek, “Hala bir araya gelmeye de devam ediyoruz. Seçimlere kadar Türkiye’de gitmediğimiz şehir kalmayacak. Adının başında Türkiye olan TÜRSAB’ın uzun süredir görmezden geldiği Türkiye’deki tüm acentaların sorunlarına çözüm sunacağız” dedi.

İşte o projeler:

İşte sektörün yaşadığı sorunları tek tek sıralayan ve çözüm önerilerini dile getiren Çiçek’in ağzından yeni dönemde TÜRSAB’da yapılacak projeler:

Sağlık Turizminde, aracı kurum olarak seyahat acentalarının daha etkin hale getirilmesi

amacıyla etkinlikler ve gerekli yasal düzenlemeler için çalışacağız.

Eğitim Turizminin seyahat acentaları aracılığıyla yapılması için gerekli yasal çalışmalar

ile pazar yapılanmasında etkin rol alacağız.

Ülkemizin doğal ve kültürel zenginliklerinin değerlendirilmesine hizmet edecek Sinema

Turizminin geliştirilmesinde aktif rol alacağız. Türkiye’nin uluslararası film endüstrisi

için bir cazibe merkezi olarak algılanmasını sağlayacağız.

Turizmde destinasyonlar için oldukça önemli çekici ve cazibe unsurlarından biri olan

yöresel kültür ve sanat etkinliklerini destekleyerek Festivaller’le turizmi çeşitlendirecek,

daha çok yerli ve yabancı turistin gelmesine, bu yolla turizmin geliştirilmesinde aktif rol

oynayacağız.

İnanç Turizmi kapsamında sadece Hac ve Umre turizmi yapan seyahat acentalara yeni

yatırım yolları göstererek destek vereceğiz.

Ülkemizde ciddi bir potansiyel oluşturan Doğa/Yayla/Karavan Turizminin

geliştirilmesi için aktif çalışmalar yapacağız. Yeni Karavan Parklarının açılmasını

sağlayarak Karavan ve Milli parkların alternatif turizm merkezleri olarak turizme

kazandırılması projelerimiz arasında yer alıyor.

Tur operatörleri ve havayolları ortaklığıyla gerçekleştirmeyi öngördüğümüz projelerle

ülkemizde yeni destinasyonlar açılmasına destek olacağız; mevcut destinasyonlar için

yeni pazar fırsatlarının yaratılması ve tüm yıla yayılması için projeler hazırlayacağız.

Engelliler başta olmak üzere herkes için Erişilebilir Turizm kavramının yaygınlaştıracak,

böylelikle atıl durumdaki turist potansiyelini turizme kazandıracağız.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında kadın meslektaşlarımıza Pozitif

Ayrımcılık yaparak girişimlerini desteleyecek, ödüllendirme ve ihtiyaç duydukları

işbirliği ve deneyim aktarımı ile güçlendirilmeleri yönünde çalışacağız.

Dünyada hızla yaygınlaşan Ev Turizminin uluslararası standartlara uygun olarak

geliştirilmesi yönünde çalışacak, seyahat acentelerinin öncülüğünde yürütülmesini

sağlayacağız.

KOMER’de yapacağımız Turizm Merkezi projesinin yanı sıra, MICE sektörünün önemli

merkezleri konumundaki Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda da

TÜRSAB’ın hissesi var. Burada kongre turizminin geliştirilmesi ve önemli kongrelerin

Türkiye’ye getirilmesi için çok çok daha aktif olacağız. Hedefimiz TÜRSAB’ın sahip

olduğu tüm işletmeleri ile sektör için çalışmasını sağlamak.

 

Dr. Tamer Çiçek Kimdir?

Antakya’da 1981 yılında dünyaya gelen Tamer Çiçek, ilk ve orta öğrenimini Antakya’da tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Bölümü’nde Felsefe eğitimi aldı. Lisans eğitiminden sonra Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde yüksek lisans programı tamamladı.

Öğrencilik yıllarında rehberlik de yapan Çiçek, henüz 23 yaşındayken kendi acentasını kurdu. Daha sonra yatırımlarını bir bütünlük içinde gerçekleştirerek turizm endüstrisinde küresel oyunculardan biri oldu.

Sinema konusundaki hobisini de ihmal etmeyen Çiçek, Sinema-Televizyon programında doktora eğitimini tamamladı ve 2022 yılında “Doktor” unvanını aldı.

Dr. Çiçek eğitimci kimliği ile turizm ve teknoloji alanlarındaki deneyimlerini genç kuşaklara aktarmak amacıyla, İstanbul’daki çeşitli üniversitelerde dersler verdi.

Rehberlikten acentacılığa hızlı ve kararlı geçiş yaptı

Üniversite eğitimi sırasında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Profesyonel Turist Rehberliği Kursu’nu tamamlayıp kokartlı rehber olarak iş hayatına başladı. İngilizce, Fransızca ve Arapça’ya hakim olan Çiçek, 2004 yılında “Adonis İstanbul Turizm”in kurucu ortağı oldu.

Sahadan edindiği bilgi ve birikimleri, turizmde teknoloji ve inovasyonla birleştirdi

Ağırlıklı olarak incoming ile sektöre giriş yapan Tamer Çiçek, teknolojinin yarattığı hızlanma ile birlikte ortaya çıkan yeni trendleri, turizmdeki eğilim ve beklentileri de gözlemleyerek Türkiye’de Dijital Acentacılık kavramının öncüsü oldu. İnovatif bir yaklaşımla online dünyaya da adım atarak 2012 yılında adonis.com’un B2B online rezervasyon sistemi ile dünya devleri arasına girmesini sağladı.

Türkiye sınırlarını aşarak farklı ülkelerde de turizm alanında faaliyet göstermeye başlayan Tamer Çiçek, Dubai, Tunus, Fas ve Berlin ofisleri ile Orta Doğu, Afrika ve Avrupa coğrafyasında daönemli bir konuma sahip oldu.

Dünyada bilinen uluslararası firmalardan biri oldu

Fuarların iş ve işbirlikleri geliştirmede önemli bir pazarlama aracı olduğunun bilinciyle hareket eden Tamer Çiçek, markalı ürünü adonis.com ile katıldığı ATM (Dubai), WTM (Londra), ITB (Berlin), EMITT (Türkiye), SIAHA (Cezayir) ve IFTM Top Resa (Paris) gibi 25’i aşkın ülkedeki önemli fuarlarda hem Türkiye’yi hem de hizmetlerini başarıyla tanıttı ve önemli anlaşmalara imza attı.

Turizmin önemli dallarından havacılık sektöründe yer aldı

Turizm endüstrisine küresel bakmak ve farklı hizmet alanlarındaki oyuncularla ilişki kurmanın gerekliliğine inanan Tamer Çiçek, dünyada tanınan ve dünyanın farklı destinasyonlarından Türkiye’ye seferler düzenleyen Air Arabia ve Flybaghdad havayolu şirketlerinin Türkiye Genel Satış Acentası (GSA) oldu.

ABD dışındaki ilk La Quinta’yı İstanbul’da açtı

Turizm endüstrisinin önemli bir sacayağı olan otelcilik hizmetlerine de yatırımlar yapan Tamer Çiçek, ilk otelcilik deneyimini 2010- 2014 yılları arasında Mersin’deki Green Tower Suite’in işletmeciliğini üstlenerek kazandı. Wyndham’ın önemli markalarından biri olan La Quinta’nın Amerika dışındaki ilk otelini İstanbul’da 2019 yılında açtı. Güneşli’deki 404 odalı 5 yıldızlı La Quinta by Wyndham Oteli’nin ardından, 2022’de Bomonti’de açılması planlanan 75 odalı 4 yıldızlı oteli ile hizmet vermeye hazırlanıyor.

Adonis.com IATA üyesi olarak çok yönlü hizmet veriyor

Küresel turizm endüstrisinde bugün üç farklı kıtada bulunan beş ofisi, 300 kişilik ekibi ve IATA belgeli acenta kimliği ile dünyanın farklı bölgelerinde incoming, outgoing, Charter uçuşları ve MICE organizasyonları ile sektörde çok yönlü hizmetler veriyor.

D2 belgeli araç filosuyla turizmde taşımacılık hizmeti yapıyor

Incoming faaliyetleri kapsamında D2 Belgeli geniş araç filosuyla, her yıl onbinlerce turistin yurtiçinde taşımacılığını ve organizasyonunu başarılı şekilde sürdürüyor.

AdonisVerse uygulaması ile ilk Metaverse denemesini yaptı

Tamer Çiçek, turizm alanında metaverse teknolojisiyle yapılmış ilk uygulamalarından biri olan AdonisVerse sayesinde her müşterinin dijital ortamda otelleri gezmesi ve rezervasyon yapmasını sağlıyor. Müşterilere rezervasyon sağlamasının yanı sıra, otellerin dünya çapında tanıtımı ve pazarlaması konusunda da öncülük etmeye devam ediyor.

Altın Portakal Ödüllü Turizmci

Profesyonel iş hayatının yanı sıra farklı hobileriyle de kişisel gelişimini sürdürmeye devam eden Tamer Çiçek, Sinema alanına olan yakın ilgisini 2012 yılında kurduğu “Adonis Film” ile profesyonelleştirdi. İlk yapımcılık deneyimi olan “Toprağın Çocukları” isimli uzun metrajlı sinema filmi, 49. Altın Portakal Film Festivali Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Senaryosunu yazıp yönettiği “Kaçış” adlı kısa filminin ardından yapımcılığını üstlendiği “Kan Parası” ve prömiyerini Montreal Dünya Film Festivali’nde gerçekleştirdiği “Kaos” diğer uzun metrajlı filmleri arasında.

Fotoğraf sanatına da özel ilgi gösteren Dr. Çiçek, çeşitli konularda öyküler yazmaya devam ediyor.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA