Hatay Büyükşehir TV
Reklam
Süleyman GÖKSU

Anneye hizmet

Anneye hizmet
Bu haber 29 Eylül 2022 - 5:51 'de eklendi.

İki kardeş vardı. Yatalak annelerine bir gece biri, diğer gece öteki bakacaktı. Öyle anlaşmışlardı. Abid olan nafile ibadete çok düşkündü, sabaha kadar ibadet ederdi. Bunun için, kardeşine: “Bugün de anneme sen hizmete devam et, ben de yine ibadet edeyim” derdi.

 

Annesine bakma sırası hiç ona gelmezdi. Kardeşi, onun da sevap kazanması için Abid olan kardeşine, bazen bugün sıra sende derdi. Bu Abid genç, rica eder sabaha kadar ibadetle meşgul olurdu.

Yine bir gece sabaha kadar yaptığı ibadetten duyduğu hazdan dolayı kardeşine, her zaman olduğu gibi sırayı bozarak, bu gece de bana izin ver ibadet edeyim dedi. Kardeşi kabul edip annesine hizmete gidince, bu ibadet etmeye koyuldu.

Bir ara uyuya kaldı ve bir rüya gördü. Rüyasında nurani yüzlü bir zat buna dedi ki:

– Kardeşin affedildi.

Genç merakla sordu:

– Ben niye affedilmedim?

– Sen de affedildin ama, kardeşinin yüzünden affedildin.

– Ben Allahü Teâlâ’ya ibadet ediyorum. Kardeşim ise anneme hizmet ediyor. Fakat benim onun yüzünden affedilmemin hikmeti nedir?

O zat dedi ki:

– Allahü Teâlâ size nafile ibadeti farz kılmadı, ama ana babaya iyiliği hizmeti farz kıldı. Üstelik annenin hizmete ihtiyacı var. Kardeşin emre uyduğu için kazandı ve yükseldi. Onun sayesinde sen de affedildin….

Hadis-i Şeriflerde buyruldu ki:

“Ana-babasına hizmet edenin ömrü bereketli ve uzun olur” [İslam Ahlakı]

Hazret-i Musa, Cennetteki komşusunun kim olduğunu Hak Teâlâ’dan sorup öğrendikten sonra yanına gider. Bu bir kasaptır. Kasap, bir parça et pişirir. Asılı zenbili aşağı alır, çok zayıf bir kadına et ve su verir. Üstünü başını temizleyip, zenbile koyar. Kasap: “Bu annemdir. Yaşlanıp bu hale girdi; sabah-akşam böyle bakarım”  der. Kasabın annesinin: “Ya Rabbi oğlumu Cennette Musa aleyhisselama komşu eyle” dediğini Hazret-i Musa da işitir. Kasaba: “Müjde, Allahü teâlâ, seni Musa aleyhisselama komşu etti”  buyurur. (Şir’a)

(Ana-babasına iyilik eden evlat, Peygamberlerle beraber Cennete girer.) [İ. Rafii].

Allah, hayatta olan annelere hayırlı ve sağlıklı uzun ömürler versin. Vefat etmiş tüm annelere rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA