Hatay Büyükşehir TV
Reklam
Yahya Turan

ENGELLİ AİLESİ OLMAK

ENGELLİ AİLESİ OLMAK
Bu haber 16 Ocak 2022 - 10:23 'de eklendi.

Engelli bireyin karşılaştığı zorluklar,  yaşayacağı  “Engellenmişlik-  Çaresizlik” duygusu,  engelli bireyin kendisi ile sınırlı kalmamakla birlikte bütün aile bireylerini de  etkilemektedir. Engelli  bir  birey  olmak  kadar, engelli  ailesi  olmakta  göz  ardı  edilen,  ancak üzerinde durulması gereken  önemli  bir  konudur.

Dünya  hayatında  beklenen  en  güzel  şeylerden  biri,  doğacak çocuğun en  iyi  özelliklere  sahip  olması  ve her  şeyden  daha çok istenen  ise  sağlıklı  bir  evlada  sahip  olmaktır. Ancak  çocuğun  bu  hayalden  farklı, engelli  bir  birey  olarak  dünyaya  gelmesi durumunda   ailenin  çoğunlukla  yaşadığı  duygu;  şok  ve  hayal  kırıklığıdır. Buna  tepkisiz  kalmak  ve  kendini  çaresiz  hissetme  eşlik  eder. Ailelerin , önceden  tahmin  etmedikleri  bir  durumla  başa  çıkmaları  gerekmektedir.Engelli bireye  sahip  ailenin  çoğunlukla  yaşadıklar  duygu  yoğunluğu ,  büyük  bir  suçluluk duyma,  cezalandırıldıklarını  düşünme, nedenlerini  kaderci  bir  yaklaşımda  arama,  şok dönemi  geçirme,  hatta  yaşamın  anlamını  yitirmesi  gibi  tepkiler , hemen  hemen engelli  ailelerinde benzer    şekilde  yaşanmaktadır. Aileler tüm tepkilerinde çok haklıdırlar,  ancak unutulmaması gereken nokta,  aile bireylerinin desteği sonucu engelli bireyin kendi potansiyelini en iyi şekilde kullanabilecek hale gelmesidir.

Engelli bireye sahip ailelerin ortak endişeleri ise ; “Ben öldükten sonra çocuğumun durumu ne olacak ”,  “Onun karşılaştığı sorunları göğüsleyecek ve destekleyecek kimler olacak” ; şeklinde gelecek kaygısı bütün engelli bireye sahip ailelerin ortak kaygı ve korkuları içinde yer almaktadır. Toplum tarafından olumsuz düşünce ve davranışlara maruz kalma ve dışlanma gibi sorunlarla da başa çıkmaya çalışmaktadır. Engelli bireye sahip ailelerin bir araya gelip duygu ve düşüncelerini paylaşması, bilgi alışverişinde bulunmasının önemli ve ailelerin mutlaka profesyonel destek alma,  ilgili merkezlerde Rehberlik hizmetlerinden faydalanmaları da önemlidir.

Engelli bireyin en doğal eğitimcisi ve her şeyi o ilk doğduğu andan itibaren yanında hep var olan ailesidir. Engelli bireylerimiz ve Engelli bireylere sahip ailelerimiz toplum tarafından önemsenmeyi,  pek çok konuda daha fazla hassasiyet gösterilmeyi hak ediyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA