Hatay Büyükşehir TV
Reklam
Zafer Sarı

TEMMUZ AYI HATAY VE TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ BİR AY

TEMMUZ AYI HATAY VE TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ BİR AY
Bu haber 23 Ağustos 2022 - 18:27 'de eklendi.

Araştırmacı Gazeteci Yazar Zafer SARI
5 TEMMUZ-Temmuz ayı yakın tarihimizde, Hatay ve Türk taoplumu için çok önemli Aylardan birisidir. 20 yıla yakın bir süre FRANSIZ manda idaresi altın da inim inim inleyen Hataylılar 5 Temmuzda hasretle bekledikleri Türk askerini bağrına bastı. Ebedi Şef Adana’da bütün dünyanın önünde haykırdığı “Kırk Asırlık Türk Yurdu Düşman elinde esir kalamaz” diyerek verdiği söz 5 Temmuz günü Türk askerinin Hatay’a ayak basması ile tahakkuk etmiştir. Mustafa kemal Paşa daha önceleri de Fransız yetkililerine sık sık “Burayı bürgün geri alacağız” diye uyarıda bulunmuştu.
7 Temmuz 1939 Tarihinde TBMM “Hatay Vilayeti” kurulması hakkındaki 3711 numaralı yasayı kabul etti. 11 Temmuz 1939 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürüklüğe girdi ve Hatay Türkiye Cumhuriyetinin birinci sınıf vilayeti (63 vilayeti)olalar haritadaki yerini aldı.
15 TEMMUZ-Bu gurur günlerine15 Temmuz 2016 yılında yanan hain darbe ve işgal girişimine karşı necip milletimizin, Çanakkale ruhu ile hainlerin tanklarına toplarına göğüs gererek, yıkılmaz ve bölünmez bir millet olduğunu göstermiş, hainlerin bu alçakça kalkışmalarını bertaraf etmiştir. İşte 15 Temmuz günün ü de “Demokrasi ve Milli Birlik Günü “olarak hatırlayacağız yapılan ihaneti de unutmayacağız
23 TEMMUZ-20 Yıl bir mücadele sonunda Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hatay benim şahsi meselemdir” diyerek uğruna şehit düştüğü Hatay’ın kurtuluş ve Anavatana katıldığı gündür. 23-7-1939 Pazar günü saat 07.47 de Şanlı Bayrağımız Kışlaya çekildi ve son Fransız kıtaları saat 11.40 Ta Hatay topraklarını terk etmesi ile Hatay’daki Fransız varlığı sona ermiş oldu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA